Põrandate hooldus 2018-06-15T12:48:55+00:00

Põrandate õlitamine, vahatamine ja üldine hooldus

Milliseid põrandaid hooldame?

Hooldame erinevaid põrandakatte materjale – puitpõrandatest betoonpõrandateni. Siinkohal ei ole oluline mitte ainult igapäevane kodune puhastamine vaid põranda regulaarne ja profesionaalne õigeaegne hooldamine, mis aitab tagada põrandate pikaealisuse ja värske väljanägemise. Aastatepikkune kogemus aitab Teile leida parima tulemuse.

Teostame järgmiste põrandakatete hooldust:

Puitpõrandate esmane õlitamine

Õlitatud põranda oluliseks eeliseks on:

  • põranda naturaalne välimus;
  • suur vastupidavus;

Vastupidiselt põranda lakile, mis tekitab puidupinnale lisakihi, imendub põrandaõli sügavale puidu pooridesse, tõkestades seeläbi ligipääsu niiskusele ja mustusele.
Kuna pinnale ei teki lisakihti, joonistub puidumuster välja kogu oma naturaalses ilus ning pind omandab loomuliku ja sügava läike.

Kui põranda õlitamine on teostatud professionaalselt ning põrandasse hõõrutud õlikogus on küllaldane, muutub puidu pealispind kulumis- ja veekindlaks ning hakkab siidjalt läikima.
Iga järgnev hooldusõlitamine omakorda tugevdab puitu veelgi. Kuna põrandaõli tagab määrdumis- ja kulumiskindla pinna, kasutatakse seda tihti kohtades, näiteks kaubamajades, restoranides, peosaalides ja mujal.

 

Põranda hooldusõlitamine

Hooldusõlituse sagedus sõltub põrandatele langevast koormusest. Intensiivselt kasutatavates kohtades (näiteks ühiskondlike hoonete põrandad ja koridorid) tuleks hooldusõlitust teha 4 korda aastas.
Väiksema kasutuskoormusega kohtades (näiteks eluruumid) tehakse hooldusõlitust 1-2 korda aastas või vajaduse ilmnedes. Esimese hooldusõlituse võib teha kõige varem 1 kuu möödudes peale põhiõlitust. Peale hooldusõlitust 12 tunni jooksul põrandal mitte kõndida.

 PVC- ja linoleumpõranda hooldus ning puhastus

Erisuguste põrandakatte materjalide puhul on oluline teada, missuguseid põrandahooldusaineid ning töötlemisviise parima resultaadi saavutamiseks kasutada. Mõnes toas(ruumis) on põrandate vahatamine absoluutselt välistatud. Riietusruumides, kus on ka dušširuum või saun, võib vahatatud põrand niiskuse tõttu libedaks muutuda ja põhjustada õnnetusi. Tuleb silmas pidada, et heledat tooni PVC- ja linoleumpõrandad nõuavad regulaarsemat hooldust kui tumedamad põrandad.

PVC – põrandakate on vastupidav ja kompaktse pealispinnaga tehiskate, mis on püsiv ja kulumiskindel kemikaalide kasutamisel, samuti kannatab ta suurepäraselt niiskust. Linoleum aga ei kannata tugevatoimelisi kemikaale, kuna on looduslik materjal. PVC-ja linoleumpõrandate hooldamisel on olulilne järjepidevus ning hooldusvahendite veatu valik. PVC-ja linoleumpõrandaid kaitstakse kulumise eest süvapesu ja vahatamisega üks kuni neli korda aastas olenevalt kasutuse intensiivsusest.

PVC- ja linoleumpõrandate põrandakatete töötlemine

Olenemata igapäevasest põranda hooldamisest kulub vahakiht käidavatel põrandatel mitteühtlaselt- seinaäärne koht kulub vähem kui põranda keskmine osa ja käiguteed. Kulunud ning mustaks mineva vahakihi uuendamiseks eemaldadakse vana vaha kogu põrandalt ekstra selleks ettenähtud puhastusvahendiga ning kaetakse PVC või linoleumpõrand uue vahakihiga. Hea resultaadi saavutamiseks soovitame põrand katta vähemalt kahe või kolme vahakihiga, et põrand kauem vastu peaks. Sõltuvalt käidavusest on soovitatav PVC või linoleumpõrandate vahatamist teostada vähemalt iga poole aasta tagant. Põranda hoolduseks kasutatakse spetsiaalset põrandahooldusmasinat (taldlihvijat) ja veeimurit, kuhu imutakse must vesi.

PVC- ja linoleumpõrandate hooldamiseks tarvitatakse spetsiaalset põranda tüübile mõeldud keemiat, mis garanteerib ka puhtuse. Pärast süvapesu kaetakse põrand vastavalt põranda tüübile kaitsevahaga
Tänu PVC- ja linoleumpõrandate regulaarsele hooldusele kiirenevad igapäevased hooldustööd ja kahanevad koristuskulud. Põranda süvapesu ja kaitsevahatamist on soovituslik teostada uuele põrandale vahetult pärast ehitusjärgset või remondijärgset suurpuhastust eelnevalt ruumi tarvitusele võtmist.

PVC- ja linoleumpõrandate igapäevane hooldus

PVC- ja linoleumpõrandad on väliselt sarnased, kuid nende koostis ja hooldus erinev. Igapäevast puhastust teostatakse mõlema puhul sarnaste töövahendite, kuid erinevate töövõtetega.

  • PVC põranda puhul kasutatakse märgpuhastusmeetodit
  • Linoleumpõranda puhul kasutatakse õrn-niisket meetodit.

Tegemist on kaasaegse infoga PVC- ja linoleumpõrandate puhastuste ja hoolduse kohta tänapäeval.

 Laminaat- ja puitpõranda hooldus ning puhastus

Laminaat- ja puitpõrandad on esmapilgul väliselt sarnased, kuid nende koostisest tulenevad erinevused nõuavad põrandatüübile spetsiifilist hooldust. Laminaatpõrandat ei vahatata, puitpõrandat vahatatakse või õlitatakse.

Põranda õlitamine

Õlitatud põranda oluliseks eeliseks on selle naturaalne välimus ning suur vastupidavus. Vastupidiselt põrandalakile, mis tekitab puidupinnale lisakihi, imendub põrandaõli sügavale puidu pooridesse, tõkestades seeläbi ligipääsu niiskusele ja mustusele. Kuna pinnale ei teki lisakihti, joonistub puidumuster välja kogu oma naturaalses ilus ning pind omandab loomuliku ja sügava läike. Kui õlitamine on teostatud professionaalselt ning põrandasse hõõrutud õlikogus on küllaldane, muutub puidu pealispind kulumis- ja veekindlaks ning hakkab siidjalt läikima. Iga järgnev hooldusõlitamine omakorda tugevdab puitu veelgi. Kuna põrandaõli tagab määrdumis- ja kulumiskindla pinna, kasutatakse seda tihti kohtades, näiteks kaubamajades, restoranides, peosaalides ja mujal.

Põranda hooldusõlitamine

Hooldusõlituse sagedus sõltub põrandatele langevast koormusest. Intensiivselt kasutatavates kohtades (näiteks ühiskondlike hoonete põrandad ja koridorid) tuleks hooldusõlitust teha 4 korda aastas. Väiksema kasutuskoormusega kohtades (näiteks eluruumid) tehakse hooldusõlitust 1-2 korda aastas või vajaduse ilmnedes. Esimese hooldusõlituse võib teha kõige varem 1 kuu möödudes peale põhiõlitust. Peale hooldusõlitust 12 tunni jooksul põrandal mitte kõndida.

 Kivi- ja betoonpõranda hooldus ning puhastus

Kivi- ja betoonpõranda õigeaegne hooldamine muudab kestvamaks kivipindade kasutusaega ja teeb sellest hõpsasti hooldatava põrandakatte. Tugeva struktuuriga kattematerjal nõuab igapäevast hoolt, perioodilist süvapesu ja kaitsvat kattekihti. Keraamilise plaadi, betooni ja loodusliku kivi puhastamisel arvestatakse pinnakatte iseloomu ning asukohaga. Vastavalt sellele selgitatakse välja eripuhastuse meetod, küllastusainega katmise vajadus ning sagedus.

Keskmise kivipõranda hoolduse aluseks on regulaarne keemiline süvapesu.

Et alles hoida kivi või betoonpõranda algne väljanägemine, tekiv vajadus mõnikord vaja kutsuda professionaalne ettevõte, kes teostaks süvapesu, sest tahes tahtmata ei ole igapäevane käsi, moppamis- kui ka masinpesu niivõrd tõhus. Kallihinnaline põrandakattematerjal kaotab seepärast oma hea välisilme. Kivipõrandad on tihti tarvitusel suurtes kaubanduskettides, haiglates ja ka büroodes. Ida Euroopas on poolehoidu võitnud just klinkerkiviplaadid. Erisuguste materjalide puhul on hea teada, milliseid puhastusaineid ning meetodeid parima tulemuse saavutamiseks kasutada.

Kivi– ja betoonpõranda hoolduse töömeetodid

Kõvapõrandate süvapesu teostades leotatakse ja teostatakse kivipõranda süvapesu põrandahooldusmasinaga (taldlihvija). Seejärel eemaldatakse veeimuriga kivipinna pooridesse koondunud mustus. Pärast seda kaetakse kivipind tarvidusel kaitsevahaga sõltuvalt põrandakatte iseloomust ja asukohast.

Kivi– ja betoonpõranda kaitsetöötluse protsess

Kasutusel on erinevad kivivahad, tolmutõkked või kivikaitsevahendit. Lõpptulemuseks on põrandale esile tekkiv vett ja mustust hülgav läbipaistev kiht. Koos kivipõranda süvapesuga pakub SPS Grupp OÜ välja ka kivi kaitsetöötlust. On kivipõrandaid mida on võimalik vahatada ja immutada (klinkerplaat). Immutamine aitab kaitsta kivi niiskuse eest ning ei lase mustusel sisse sööbida. Tänu kivi- ja betoonpõrandate regulaarsele hooldusele kiirenevad igapäevased hooldustööd ja kahanevad koristuskulud. Kivipõranda süvapesu ja kaitsmist on soovikohane teostada värsketele ja uutele kivipõrandatele vahetult pärast ehitusjärgset ( remondijärgset) suurpuhastustöid enne ruumide kasutuselevõtmist. Lisaks eelpool toodule teostab SPS Grupp ka betoonpõrandate süvapesu.

Kivi– ja betoonpõranda hooldust teostav personal

Ettevõttes SPS Grupp OÜ töötavad väljaõppinud ja kvalifitseeritud töötajad, kes on läbinud kutselise koolituse, et arvestada kõigi põrandatüüpide eripärasusi.

Tegemist on kaasaegse infoga kivi-ja betoonpõrandate puhastuste ja hoolduse kohta tänapäeval.

 Erimaterjalidest põrandakatete hooldus ja puhastus

Tänapäeval kasutatakse eriotstarbelistes hoonetes sageli kummi-, pooljuht- või turvapõrandaid, samuti kuumvahatatud, lakitud või villase vaipkattega kaetud pindasid. Spetsiifilised materjalid nõuavad hooldamisel erimeetodeid. Põrandapindade igapäevases hoolduskoristuses kasutatakse neutraalseid puhastusaineid ja looduslike materjalide puhul väheniiskeid koristusmeetodeid.

Töökorraldus ja sertifikaadid

Loe lisaks meie töökorraldusest ja sertifikaatidest

Soovite hinnapakkumist?

Palun võtke ühendust meie müügiosakonnaga

Miks SPS grupp

Puhastusteenuste alal oleme Eestis kolmandad.