Milliseid töövõtteid ja vahendeid libeduse tõrjumiseks kasutada?

ettevaatust libe

Kuna lõpuks ometi on saabunud lumi ja külmakraadid, siis oleks paras aeg rääkida mõnisõna ka libedusest.

Vastavalt Tallinna linna heakorraeeskirjale on kinnistu omanikul kohustus teha libeduse ja lumetõrjet kinnistuga külgneval kõnniteel. Lumega on asi lihtne – võtad labida ja lased tööl lennata.
Mida aga kasutada libeduse vastu ? 

Pakuksin välja järgmised võimalused:

Jääsulatajad

Kaubandusvõrgus müüakse erinevaid kemikaale mis nö. sulatavad jääd. Keemiliste graanulite puistamine jääle tekitab keemilise reaktsiooni, mis eraldab vajalikul määral soojust et jääd sulatada. Jää muutub praguliseks ja nii on seda lihtsam juba mehhaaniliselt ära lükata. Samas ei soovitaks seda kasutada treppidel – kasutasin ise agaralt oma kodutrepil paar aastat erinevaid jääsulatajaid ja see aasta saingi uue trepi ehitada. Kuigi kemikaalide müüjad lubavad, et see ei mõjuta pinnakatteid, siis minu trepp oli selleks kevadeks ikka päris lagunenud. Samas on see väga hea abivahend näiteks kõnniteede jääst puhastamiseks.

Mehhaanilised jäälõhkujad.

Nende puuduseks on see, et peab kasutama suhteliselt palju füüsilist jõudu. Ostmisel tasuks jälgida, et ostetaks hea ja kvaliteetne tööriist – oleme oma kogemusest näinud et odavam jäälõhkuja laguneb kätte ära juba esimese paari löögiga. Samuti peaks jälgima, et jäälõhkuja oleks piisavalt raske. Siis on ka selle tööviljakus suurem. Ettevaatlik peaks olema kindlasti tänavakivide vigastamisega. Kindlasti on kõik näinud tänavakive, millel on inetud täkked sisse lõhutud. Suure jõuga löömisel on selline oht täiesti reaalne.

Puistematerjalid

Vastavalt Tallinna Linnavalitsuse määrusele, ei tohi kõnniteede libedusetõrjel kasutada tuhka, liiva ja kloriide – lihtsamalt öeldes võib kasutada vaid puistematerjali, mille tera suurus on 2 – 6 mm. Sellist killustikku saab vabalt näiteks ehitusmaterjalide kauplusest. Samuti saab seda taaskasutada, kui kevadel kõik selle kokku kogute ja järgmiseks talveks hoiustate.

Kokkuvõtteks soovitan libeduse tõrjumisega väga hoolikalt tegeleda. Vastasel juhul võib Teie kõnniteel inimene kukkuda ja halvemal juhul ennast vigastada. Ja kui ta suudab tõestada, et ta kukkus just Teie kinnistuga piirneval kõnniteel, siis võite kindel olla et peate maksma kahjutasu. Sellekohased näited on olemas ja see ei tule kindlasti kokkuvõttes odavam, kui kõnniteede regulaarne hooldamine.


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /data05/virt15591/domeenid/www.spsgrupp.ee/htdocs/blog/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1044