Kuidas hooldada terrassi?

Terrassi hooldus

Viimaks on kätte jõudnud aeg, mil ilmad on soojad ja paljude tegevustega kolitakse toast välja terrassile, kuid talvel seda katnud lumi ja muutlik kliima on terrassile kindlasti oma jälje jätnud. Oluline on teada, et puitterrass vajab oma vastupidavuse säilitamiseks aasta-paari tagant korralikku puiduõliga immutamist.

Terrass

Miks on oluline terrassi hooldada?

Nimelt on Eestile iseloomulik muutlik kliima terrassi vaenlane number üks. Vihm, lumi ja külmad ilmad hävitavad ühe-kahe aastaga peaaegu täielikult puitu kaitsva kihi ning see annab vaba tee bakteritele, kes laudadesse tekkinud pragudesse pääsevad ja puitu lagundama hakkavad.

Vältimaks olukorda, kus olete peagi sunnitud terrassilauad välja vahetama, on mõistlik puitu vähemalt iga kahe aasta tagant korralikult puiduõliga immutada.

Enne immutama asumist on aga vaja läbi teha mõningad eeltööd:

 

 1. Esmalt tuleb terrassi pind hoolikalt puhastada. Selleks piisab kui harjaga korralikult kogu pind üle käia.
 2. Kui pind on puhastatud tolmust ja muust mittevajalikust purust, on järgmiseks etapiks puidu määrimine terrassipesu vahendiga, misjärel kasutada taaskord harja ja küllaltki tugevalt kogu pind uuesti üle hõõruda. Vajadusel võib kergelt kasutada ka vett kuid kindlasti vältida survepesuri kasutamist!

Kui pind on puhastatud tolmust ja muust mittevajalikust purust, on järgmiseks etapiks puidu määrimine terrassipesu vahendiga, misjärel kasutada taaskord harja ja küllaltki tugevalt kogu pind uuesti üle hõõruda. Vajadusel võib kergelt kasutada ka vett kuid kindlasti vältida survepesuri kasutamist!

Õli tuleb laudadele kanda väga hoolikalt. Selleks on hea kasutada pintslit, millega on võimalik kõikvõimalikud praod ära katta. Katmisel olla tähelepanelik, et õli saaks hajutatud võimalikult ühtlaselt ja et õlikiht ei muutuks liiga paksuks, vastasel korral või tekkida probleeme kuivamisega.

Peale õlitamist lasta kindlasti pinnal korralikult kuivada enne, kui sinna peale minna. Sõltuvalt olukorrast võib see võtta kuni 5 ööpäeva.

Pärast hoolikalt läbi viidud õlitamist võite olla kindlad, et paranenud on nii teie terrassi väline ilme kui ka puidu vastupidavus muutlikele ilmastikuoludele. Seda kõike ikka selleks, et niigi lühike suvehooaeg saaks kvaliteetsemalt veedetud!

 

Sauna puhastamine

Saun vajab regulaarset puhastamist

Saun 2
Saun on eestlasele olnud juba ammustest aegadest koht, mis kuulus iga majapidamise juurde. Seal sünniti ja elati.

Aegade muutumisega on muutunud ka sauna funktsioon. Suitsusest tarekesest on saanud mõnus pesemise ja ka loomulikult sotsiaalne läbikäimise koht.

Väikese saunaõhtuga meenub meile kõigile ilmselt mõnus äraolemine sõprade ja perega. Kuidas aga hoolitseda selle eest, et sauna oleks mõnus tulla ja seal ka hea olla?

Sauna puhasta kindlasti esimesel võimalusel

Peale sauna ei viitsi keegi ilmselt samal õhtul kohe saunapuhastust ette võtta. Kindlasti tuleks aga teha kiire lava ja seinte loputamine. Tõsisem puhastamine tasuks aga ette võtta hiljemalt järgmisel hommikul.
 

 1. Kõigepealt tuleb lava ja seinad üle loputada sooja veega. See avab puidu poorid ja nii on lihtsam mustust eemaldada. Kui sauna pestakse peale igat saunakorda, siis aitab tavaliselt neutraalsest puhastusvahendist. Kui aga sauna pole pikemalt puhastatud või on käsil suurpuhastus, siis tasuks kasutada aluselist puhastusainet. See lagundab ihurasvad jms. mis võib puidu sees olla.
 2. Hõõru pesulahuses niisutatud lapiga piki puusüüd. Jälgi kindlasti et ka laudade vahed ja lava alumine pool saaks üle puhastatud.
 3. Peale pesu tuleks kõik kohad korralikult üle loputada. See eemaldab kõik võimalikud pesulahuse ja mustuse jäägid.
 4. Viimaseks loputamiseks kasuta külma vett – see suleb uuesti puidu poorid.
 5. Seejärel tuleb kõik pinnad kindlasti kuivatada. Kui jääda lootma lihtsalt kuivamisele siis ladestub ikkagi õhuke veekiht puidule. Sellega koos võib sinna jääda ka veel rasva ja mikroobe, mis aga järgmise saunategemisega hakkavad kiiresti paljunema.

Pesuruumide puhastamine

Pesuruumis on kõige suuremaks probleemiks sinna kuivanud seebi jms. jäägid. Seetõttu tuleks peale saunaliste lõpetamist seinad ja põrand üle loputada. Kuivanud seebijääke on hiljem tunduvalt raskem eemaldada. Kui see on siiski juhtunud siis kasuta nõrgalt happelist puhastusvahendit. Jälgi kindlasti kaasas olevat juhendit.
Peale puhastamist tuleb pinnad taaskord loputada ja kuivatada. Plaatpindu saab väga edukalt kuivatada tavalise aknapesu kummist kaabitsaga.

Selleks et saun püsiks ilus ja puhas ka pikka aega, tasub selle nimel natukene vaeva näha. Kõige olulisem on tekkinud mustus kiiremas korras eemaldada. Vastasel juhul imbub mustus puitu ja sealt on seda juba raske kätte saada.

Heaks nipiks on kasutada saunas käimisel istmealuseid või siis tavalist käterätikut. Käterätikut on hiljem tunduvalt lihtsam pesumasinas pesta, kui palehigis saunapuhastusega tegeleda.
 

Aiamööbli puhastamine

Ilmad muutuvad üha soojemaks ja taas on aeg talveks hoiule pandud aiamööbel päevavalguse kätte tõsta, et värskes õhus tassikest kohvi või grill-liha nautida.

Kuidas puhastada aiamööblit?

Välimööbel nagu kõik muugi vajab peale pikka seismist kerget hooldust, et tagada selle vastupidamine ka järgnevateks aastateks. Selles postituses anname näpunäiteid aiamööbli puhastamiseks ja edaspidise värske välimuse säilitamiseks nippe. 

Üldjoontes võime aiamööbli liigitada puit-, metall ja plastikmööbliks.

Mida aga tuleks teada enne kui mööbel taas kasutusele võetakse?

Esmalt tuleb mööblilt eemaldada sellele kogunenud tolm.

Puitmööbli puhul kasutada tolmu eemaldamiseks peaaegu kuivaks väänatud riidest lappi, et mitte liigse veega puitu rikkuda. Vajadusel võib kasutada ka näiteks parketi puhastamiseks mõeldud pesuvahendit. Parima tulemuse saab, kui töödelda puidu pind mööbliõliga. Enne selle teostamist veenduda, et pind on puhas ja kuiv ning õlitamisel jälgida, et õlikiht ei oleks liiga paks, sest vastasel juhul ei pruugigi see korralikult ära kuivada ja võib jääda naksuma.

Metall- ja plastikmööbli puhastamisel võib mustuse eemaldamiseks vett kasutada oluliselt julgemalt. Plastmööbli võib soovi korral pärast puhastamist katta paadi- või autovahaga, mis muudab pinna küll esialgu libedaks, kuid pärast paari korda veega loputamist see kaob ning mööbel näeb oluliselt värskem välja. Lisaks on hiljem ka plekke kergem eemaldada.
Metallist mööbli puhul võib pinnal lisaks mustusele ja tolmule esineda ka roostet. Sel juhul tuleb see roostevastase vahendiga eemaldada ning seejärel pind uue metallivärviga katta.

Kui antud protseduurid on hoolikalt läbi tehtud, on mööbel valmis kasutamiseks. Loomulikult kehtib ka tõsiasi, et tekkinud plekki on lihtsam eemaldada siis, kui ta veel värske on, mitte pärast kuivamist ja pinna sisse imendumist. Seega tekkinud toidu- või joogiplekid on tark koheselt mööbli pinnalt ära pühkida.

Ka pärast suvehooaja lõppu on vaja mööbel enne talveks hoiule panemist üle vaadata. Puitmööbli puhul on oluline, et ruum, kuhu see paigutatakse ei oleks liiga soe ja umbne, sest see võib puitu kahjustada.

Antud näpunäited aitavad pikendada aiamööbli eluiga ja parandavad ka mööbli visuaalset väljanägemist. Seda kõike selleks, et ilusad suvepäevad veelgi nauditavamaks muuta.

Juhul, kui aiamööbli juurde kuulub ka pehmeid tekstiilesemeid, mis vajavad puhastamist, loe sellest lähemalt juba varem avaldatud postitusest.

 

Vuugisegu eemaldamine

Vuugisegu jääkide eemaldamine

Kümmekond aastat tagasi kui ma veel puhastuse alal ei töötanud, ehitasin kodus vannituba. Peale plaatimistöid jäi veel teha vuugisegu paigaldamine plaatide vahele. See töö tundus väga lihtne, kuid tagajärg oli kohutav – lasin segu liialt ära kivistuda ja nii jäi see koos vuukidega ka plaatidele. Kõige selle eemaldamisele läks paar tööpäeva ja päris palju vaeva.
Vuugisegu eemaldamine
Nägin paar päeva tagasi umbes samas seisus põrandat ja seetõttu annaksin täna juba oluliselt targemana paar juhtnööri kuidas kivistunud vuugisegu plaatide pealt lihtsamalt kätte saada, kui mina seda omal ajal tegin.

Vuugisegu eemaldamise esimene käik:

Esmalt niisutage põrand. Seda võib teha tavalise puhta mopiga. Seejärel valmistage pesulahus. Selleks kasutage hapet ja soovitavalt leiget vett. Hapet doseerige vastavalt põrandal oleva segu kogusele. Kui plaadid on vaid õhukese seguga koos siis piisab suhteliselt lahjast lahusest. Kui segukiht on paksem, siis tuleb segada kangem lahus.

Edasi kõige olulisem – Ärge unustage isikukaitsevahendeid – kaitseprillid ja kummikindad.

Valage pesulahus õhukese kihina eelnevalt niisutatud põrandale. Kui on näha, et vuugisegu jäägid hakkavad nö. mullitama ja muutuvad valgeks siis on lahus õieti doseeritud. Laske lahusel mõni aeg toimida. Seejärel võtke kraabits või karukeel ja hõõruge mehhaaniliselt määrdunud kohti, seni kuni vuugisegu eemaldub. Kui vuugisegu on mõnes kohas rohkem siis võib kasutatd nendel kohtadel tugevamat lahust.
Kui olete tööga valmis siis eemaldage happeline pesulahus maast. Seda on hea teha veeimuriga. Kui seda ei juhtu olema siis saab ka mopiga hakkama.

Kui põrand veel ei ole päris puhas, siis tuleb antud toimingut korrata seni kuni olete tulemusega rahul.

Peale seda toimingut tuleb põrand neutraliseerida. Selleks tuleb põrand mitu korda loputada ja soovitavalt aluselise pesulahusega. See neutraliseerib happelise põranda.

Algselt keeruline töö on tegelikuses päris lihtne. Oleks ma aastaid tagasi seda teadnud, siis oleks selleks tööks kulunud paari päeva asemel paar tundi.

Pakume ka ise erinevate hoolduskoristuse teenuseid ja puhastusteenuseid. Uuri täpsemalt ja küsi personaalset pakkumist!

 

Suuremas firmas konkureerib oma koristaja koristusfirmaga

Koristaja vs koristusfirma

Oma koristaja kasutamine või koristusteenuse sisseostmine sõltub firma pinna suurusest, ruumide keerukusest ning ülesannetest.Koristusteenused vs oma koristaja

Firmast olenevalt sobib ühele oma koristaja palkamine, teisele aga koristusteenuse sisseostmine, kuigi ettevõtted on hakanud järjest enam eelistama koristusfirma poolt pakutavat teenust. Viimasel ajal on süvenenud trend anda oma koristajad üle puhastusteenuste pakkujale, kes suudab teenust osutada efektiivsemalt ja töötajaid paremini rakendada.

Kuna ettevõtete jaoks on oluline keskenduda oma põhitegevusele, on puhastusteenust sobivate partnerite leidmisel otstarbekas sisse osta. Teenust on sisse osta kasulikum just seetõttu, et oma koristajaga võib hädasid rohkem olla kui koristusfirma puhul.

Koristusteenuse sisseostmine sobib ettevõtetele, kes soovivad keskenduda vaid oma põhitegevusele ning kes vajavad uute põrandakattematerjalide vms pärast professionaalset teenust.

Samuti sobib koristusteenus firmadele, mille vajadused ja tööde maht võivad aja möödudes muutuda. Lisaks vähendab teenuse ostmine võimalikke riske.

Oma koristaja sobib aga paremini ettevõtetele, kus on olemas koristusvaldkonnas pädevad juhid ja töötajad, kes saavad igal aastal erialast koolitust. Kui firma asub linnast väljas, eemal teistest ettevõtetest, on mõttekam palgata oma koristaja. Samuti juhul, kui koristuspinna suurus jääb alla 400 m2.

Osas firmades koristavad ruume oma töötajad. Oma töötajate täiendav koormamine võib tekitada ettevõttele lisaprobleeme. Kui näiteks sekretär kulutab kaks tundi oma tööajast koristamisele, on sel ajal häiritud ettevõttes asjaajamistöö.

Koristusteenuste hinnad sõltuvad koristussagedusest, töövõtetest, koristatava pinna materjalidest ja suurusest, mööbli paiknemise tihedusest ja eripärast ning koristatava pinna asukohast.

Koristusteenuse ja oma koristaja eelised ning puudused:

Koristusteenuse eelised:

 • Teenus täpse lepinguga kergelt kontrollitav
 • tellijafirmal puudub administreerimine
 • puhastusfirma leiab vajadusel asenduskoristaja
 • puhastajafirmal on oskused ja lai töövahenditepark
 • võimalik tellida erilisi lisatöid

Koristusteenuse puudused:

 • ilma lisatasuta lisatöid ei saa
 • ebatäpne leping muudab töö kontrollimatuks
 • võõras inimene majas
 • ebakindlus puhastusfirma maksukuulekuse osas

Oma koristaja eelised:

 • palkamine odavam teenuse ostmisest
 • saab anda lisaülesandeid
 • palgale lisandub vaid materjalikulu
 • oma inimene majas

Oma koristaja puudused:

 • oht, et ei tööta vastavalt palgale
 • vajadus korraldada koristamist
 • vajadusel asendaja leidmine raske
 • koristajal tihti napid tööalased teadmised
 • koristusvahendite hankimine

Allikas: Suuremas firmas konkureerib oma koristaja koristusfirmaga. Kättesaadav: http://www.ap3.ee/PublicationId=31503ED6-39D4-4163-9D98-74AA1E3959CE&code=7367